1.212.598.4800

56 East 11th Street

Top

Classes

ISHTA Yoga / Classes

Class Schedule

Tap Into Your Unbound Potential and Join Us On a Mat

Live Schedule Book A Class

Please note: the following calendar does not reflect last minute schedule changes or substitutions. Please refer to Mind Body Online for real time schedule updates and substitute teachers.

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
All Levels
Elissa Lewis
7:15 AM - 8:15 AM

Community Class
8:20 AM - 9:20 AM

All Levels
Kelly Eudailey
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Amy Coombs
7:15 AM - 8:15 AM

All Levels
Megan Young
8:30 AM - 9:30 AM

ISHTA Meditation
Alan Finger
9:45 AM - 11:00 AM
All Levels
Elissa Lewis
7:15 AM - 8:15 AM
All Levels
Amy Coombs
7:15 AM - 8:15 AM

All Levels
Megan Young
8:30 AM - 9:30 AM

ISHTA Meditation
Alan Finger
9:45 AM - 11:00 AM
All Levels
Mary Jo Marchisello
7:15 AM - 8:15 AM

Community Class
8:20 AM - 9:20 AM

All Levels
Dave Jackson
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Irina Kruzhilina
8:15 AM - 9:15 AM

All Levels
Raquel Rosario
9:30 AM - 10:45 AM

ISHTA Meditation
Peter Ferko
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Shailly Agnihotri
8:15 AM - 9:15 AM

All Levels
Aino Siren
9:30 AM - 10:45 AM

Prenatal
Tisha Ford
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Dave Jackson
9:30 AM - 10:45 AM
Restorative
Gina Menza
11:15 AM - 12:15 PM

ISHTA Basics
Shell Merrill
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels with Yoga Nidra
Mona Anand
12:30 PM - 1:45 PM
Beginner/Intermediate
Kelly Eudailey
11:15 AM - 12:15 PM

Intermediate/Advanced
Megan Young
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels
Sarah Finger
12:30 PM - 1:30 PM

One-on-One
Kelly Eudailey
12:30 PM - 1:30 PM
ISHTA Basics
Sarah Finger
11:15 AM - 12:20 PM

All Levels with Yoga Nidra
Mona Anand
12:30 PM - 1:45 PM
Beginner/Intermediate
Kelly Eudailey
11:15 AM - 12:15 PM

Intermediate/Advanced
Megan Young
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels
Peter Ferko
12:30 PM - 1:30 PM
Restorative
Gina Menza
11:15 AM - 12:15 PM

Beginner/Intermediate
Peter Ferko
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels
Douglass Stewart
12:30 PM - 1:30 PM
Intermediate
Sarah Finger
11:00 AM - 12:20 PM

Beginner/Intermediate + Yoga Nidra
Donna Fillios
12:30 PM - 2:00 PM
Beginner/Intermediate
Kara Sekuler
11:00 AM - 12:15 PM
All Levels
Esther Palmer
2:00 PM - 3:00 PM
Restorative
Donna Fillios
2:00 PM - 3:00 PM
All Levels
Aino Siren
2:00 PM - 3:00 PM
Restorative
Donna Fillios
2:00 PM - 3:00 PM
All Levels
Laura Butler
2:00 PM - 3:00 PM
Move & Meditate
Sheila Miller
2:15 PM - 3:45 PM
ISHTA Yin
Richard Baronio
3:10 PM - 4:20 PM

Flow + Restore
Aino Siren
4:30 PM - 5:45 PM
ISHTA Yin
Richard Baronio
3:10 PM - 4:20 PM

Flow + Restore
Aino Siren
4:30 PM - 5:45 PM
All Levels
Wendy Newton
4:00 PM - 5:15 PM

Beginner/Intermediate
Cynthia Moss Terracina
5:30 PM - 6:30 PM

Hour of Power
Cassandra Ferland
6:00 PM - 7:15 PM

Intermediate/Advanced
Marco Rojas
6:45 PM - 8:15 PM

Move & Meditate
Puy Navarro
7:30 PM - 8:45 PM
All Levels
Wendy Newton
4:00 PM - 5:15 PM

Beginner/Intermediate
Cynthia Moss Terracina
5:30 PM - 6:30 PM

Intermediate
Rebecca Cheeks Soule
6:00 PM - 7:15 PM

Intermediate/Advanced
Marco Rojas
6:45 PM - 8:15 PM

Yin: Restore + Mediate
Jennifer Chang
7:30 PM - 8:45 PM
Sweat and Samadhi + Soundbath
Sarah Finger
4:00 PM - 5:30 PM
All Levels
Cathy Lilly
4:00 PM - 5:15 PM

Restorative
Cathy Lilly
5:30 PM - 6:30 PM
All Levels
Cassandra Ferland
4:00 PM - 5:15 PM

Beginner/Intermediate
Puy Navarro
5:25 PM - 6:25 PM

Restorative
Puy Navarro
6:30 PM - 7:30 PM
All Levels
Douglass Stewart
6:00 PM - 7:15 PM

Prenatal
Jennifer Langbehn
6:00 PM - 7:15 PM

Intermediate
Peter Ferko
7:30 PM - 8:45 PM

ISHTA Basics
Sadia Bruce
7:30 PM - 8:45 PM
One-on-One
Wendy Newton
6:00 PM - 7:00 PM

Hour of Power
Cassandra Ferland
6:00 PM - 7:15 PM

Flow + Restore
Sheila Miller
7:30 PM - 8:45 PM
All Levels
Douglass Stewart
6:00 PM - 7:15 PM

Friday Night Soundbath
Aya + Tyler
7:30 PM - 8:45 PM

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
All Levels
Elissa Lewis
7:15 AM - 8:15 AM

Community Class
8:20 AM - 9:20 AM

All Levels
Kelly Eudailey
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Amy Coombs
7:15 AM - 8:15 AM

All Levels
Megan Young
8:30 AM - 9:30 AM

ISHTA Meditation
Alan Finger
9:45 AM - 11:00 AM
All Levels
Elissa Lewis
7:15 AM - 8:15 AM
All Levels
Amy Coombs
7:15 AM - 8:15 AM

All Levels
Megan Young
8:30 AM - 9:30 AM

ISHTA Meditation
Alan Finger
9:45 AM - 11:00 AM
All Levels
Mary Jo Marchisello
7:15 AM - 8:15 AM

Community Class
8:20 AM - 9:20 AM

All Levels
Dave Jackson
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Irina Kruzhilina
8:15 AM - 9:15 AM

All Levels
Raquel Rosario
9:30 AM - 10:45 AM

ISHTA Meditation
Peter Ferko
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Shailly Agnihotri
8:15 AM - 9:15 AM

All Levels
Aino Siren
9:30 AM - 10:45 AM

Prenatal
Tisha Ford
9:30 AM - 10:45 AM
All Levels
Dave Jackson
9:30 AM - 10:45 AM
Restorative
Gina Menza
11:15 AM - 12:15 PM

ISHTA Basics
Shell Merrill
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels with Yoga Nidra
Mona Anand
12:30 PM - 1:45 PM
Beginner/Intermediate
Kelly Eudailey
11:15 AM - 12:15 PM

Intermediate/Advanced
Megan Young
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels
Sarah Finger
12:30 PM - 1:30 PM

One-on-One
Kelly Eudailey
12:30 PM - 1:30 PM
ISHTA Basics
Sarah Finger
11:15 AM - 12:20 PM

All Levels with Yoga Nidra
Mona Anand
12:30 PM - 1:45 PM
Beginner/Intermediate
Kelly Eudailey
11:15 AM - 12:15 PM

Intermediate/Advanced
Megan Young
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels
Peter Ferko
12:30 PM - 1:30 PM
Restorative
Gina Menza
11:15 AM - 12:15 PM

Beginner/Intermediate
Peter Ferko
11:30 AM - 12:30 PM

All Levels
Douglass Stewart
12:30 PM - 1:30 PM
Intermediate
Sarah Finger
11:00 AM - 12:20 PM

Beginner/Intermediate + Yoga Nidra
Donna Fillios
12:30 PM - 2:00 PM
Beginner/Intermediate
Kara Sekuler
11:00 AM - 12:15 PM
All Levels
Esther Palmer
2:00 PM - 3:00 PM
Restorative
Donna Fillios
2:00 PM - 3:00 PM
All Levels
Aino Siren
2:00 PM - 3:00 PM
Restorative
Donna Fillios
2:00 PM - 3:00 PM
All Levels
Laura Butler
2:00 PM - 3:00 PM
Move & Meditate
Sheila Miller
2:15 PM - 3:45 PM
ISHTA Yin
Richard Baronio
3:10 PM - 4:20 PM

Flow + Restore
Aino Siren
4:30 PM - 5:45 PM
ISHTA Yin
Richard Baronio
3:10 PM - 4:20 PM

Flow + Restore
Aino Siren
4:30 PM - 5:45 PM
All Levels
Wendy Newton
4:00 PM - 5:15 PM

Beginner/Intermediate
Cynthia Moss Terracina
5:30 PM - 6:30 PM

Hour of Power
Cassandra Ferland
6:00 PM - 7:15 PM

Intermediate/Advanced
Marco Rojas
6:45 PM - 8:15 PM

Move & Meditate
Puy Navarro
7:30 PM - 8:45 PM
All Levels
Wendy Newton
4:00 PM - 5:15 PM

Beginner/Intermediate
Cynthia Moss Terracina
5:30 PM - 6:30 PM

Intermediate
Rebecca Cheeks Soule
6:00 PM - 7:15 PM

Intermediate/Advanced
Marco Rojas
6:45 PM - 8:15 PM

Yin: Restore + Mediate
Jennifer Chang
7:30 PM - 8:45 PM
Sweat and Samadhi + Soundbath
Sarah Finger
4:00 PM - 5:30 PM
All Levels
Cathy Lilly
4:00 PM - 5:15 PM

Restorative
Cathy Lilly
5:30 PM - 6:30 PM
All Levels
Cassandra Ferland
4:00 PM - 5:15 PM

Beginner/Intermediate
Puy Navarro
5:25 PM - 6:25 PM

Restorative
Puy Navarro
6:30 PM - 7:30 PM
All Levels
Douglass Stewart
6:00 PM - 7:15 PM

Prenatal
Jennifer Langbehn
6:00 PM - 7:15 PM

Intermediate
Peter Ferko
7:30 PM - 8:45 PM

ISHTA Basics
Sadia Bruce
7:30 PM - 8:45 PM
One-on-One
Wendy Newton
6:00 PM - 7:00 PM

Hour of Power
Cassandra Ferland
6:00 PM - 7:15 PM

Flow + Restore
Sheila Miller
7:30 PM - 8:45 PM
All Levels
Douglass Stewart
6:00 PM - 7:15 PM

Friday Night Soundbath
Aya + Tyler
7:30 PM - 8:45 PM

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

Sunday

No events available!